i want to try and get local produce into the school cantine instead of the crap that gets sold from the companies like pasta king. it would be good to get my school to pull out of buying from them and to buy local produce (in bulk obviously) and free range chicken ect but im wondering about the cost, at the moment a single slice of greasy oily pizza costs about £1.20 and a roll with horrible cardboard-like cheese is like £1.45 and a small muffin or fairycake is 55p. the school is still selling junk food and the salads they sell are all wilted and made of couscous when it would be nicer to have a fresh salad made or cucumber,tomatoes and pepper ect. i would like to know approx how much more less it would cost and who to go to to try and achieve this. it has already been brought up in school council but i very much doubt they will do anythign about it. i would go the headteacher about it but theyre leaving soon so im not sure. x
Other - Food & Drink - 2 Answers
Random Answers, Critics, Comments, Opinions :
1 :
Well, you need to talk to someone to find out what the current costs are, and then local producers to find out what the new costs would be. I would suggest doing this on a smaller scale to start out, perhaps a home ec class or something would be willing to make a healthy or lunch such as a salad or something once a week to sell, they as a class could take care of costs and such. A local school here is doing this but the food is free I think if you bring your own reusable container and a small charge to provide a container. Perhaps an economics or business class in your school could look at the pricing and logistics as a class project? See if there is something popular in the canteen such as fries (chips) or pizza and see if there is an affordable local option or producer just for that item. If it is popular and works well the school may be more receptive to making other changes as well.
2 :
Haha, thats how much ours are and our head is leaving soon too :D
Read more discussion :